
Няма нищо по-съвършено от природата. Тя рисува, оцветява, изгражда, превъплъщава, дарява ни с красота и ни закриля от превратностите на живота.
Всяка пролет в Япония хората съзерцават Сакура (вишневите цветове) смятани за символ на японския характер. Сравняват ги с живота на самураите. Живот, който продължава не повече от три дни, но е красив и достоен. Дори традиционната японска роза не може да се сравнява с вишневия цвят. Японското вишнево дърво Cherry Blossoms не дава плодове, единствената му мисия е да ражда красота. Затова то присъства неизменно като мотив в бита на японците, в кимоната, порцелановите съдове, декоративните предмети и женските аксесоари. Празникът на вишневия цвят е религиозен ритуал, свързан с пристигането на пролетта, когато се изпълняват различни церемонии, предшестващи сеитбата. По цветчетата се предсказва бъдещата реколта. Ако вишневото дърво е отрупано с цветове, то предизвестява необичайно богата оризова реколта и хората празнуват с храна и саке под него. Още в началото на март средствата за масово осведомяване обявяват движението „Фронт на вишневия цвят” - една от първите по важност новини. Възхищението от природата е уникален феномен за японската култура. Краткотрайното разцъфване на сакурата е вдъхновявало много поети и автори да символизират преходността на живота и неумолимото действие на времето.
Цъфтежът на вишните започва първо на юг - в Окинава още през март, пренася се на север, и през април е в Киото и Токио, а през май пристига на остров Хокайдо. Периодът на цъфтеж на сакура е много кратък, само за няколко дни и цветовете се отнасят от пролетният бриз. Тогава хората спират ежедневната си работа, затварят магазините и се наслаждават на великолепието на вишневия цвят. Ценителите на този природен дар избират по-отдалечените планини или малките населени места, където се отдават на пълен съзерцателен покой. Милиони посетители пътуват до известните храмове и вишневи градини. Празнуват пролетта с танци и музикални концерти, поетични рецитали и изложби, представящи настъпващия пролетен сезон. Множество хора се настаняват под цъфналите вишни и съзерцават природната красота. Танци и песни допълват тържествата и красивата гледка на разцъфналите сакура. Ханами продължава и през нощта, осветена с множество фенери. Редица места, като парк Ueno, се превръщат в танцувални нощни сцени. Повечето обществени сгради и училища в Япония са обградени с красиви насаждения от сакура. И учебната, и фискалната година започват на 1 април, съвпадайки със сезона на сакурите.
Краят на ханами обаче не е край и на сакура. Цветовете на вишната се съхраняват дълго време посипани със сол. А когато се попарят с гореща вода, се получава благоуханно и леко питие. То се сервира по всяко време, но е традиционно при сватби и тържествени церемонии. Така мимолетната красота на вишневия цвят съхранява още един миг от вечността.